Amálka, Nicolas či Vojtík. Ples jako Brno pořádá dobročinnou dražbu pro děti

30. listopadu, 2017
27. ledna 2018 se neodehraje jen největší událost brněnské plesové sezony. Ples jako Brno zároveň zorganizuje jedinečnou dobročinnou dražbu.

Vybrané peníze pomohou pěti konkrétním dětem, které požádaly o pomoc nadační fond Pro dětský smích.

Pokračuje tak letitá spolupráce, díky které návštěvníci plesu dětem věnovali už miliony korun, jen v roce 2017 to bylo přes milion korun.

Desetiletý Vojtík bojuje se vzácným Ohtaharovým syndromem, kvůli kterému nemůže chodit ani mluvit. Nora nedávno oslavila dvanácté narozeniny, ale potřebuje kvůli své chorobě péči jako půlnoční miminko. Čtyřletého Nicolase o možnost chodit připravily komplikace při porodu. Roman byl až do svých dvanácti let velký sportovec, kvůli nádoru na mozku ale ochrnul na polovinu těla. Dvouletá Viktorka zápolí s mozkovou obrnou a epilepsií.

Za dobročinnou dražbou, které se budou moci zúčastnit návštěvníci Plesu jako Brno, jsou příběhy pěti konkrétních dětí. Jejich rodiny statečně bojují, ale zároveň se potýkají s nutností pořizovat drahou léčbu i pomůcky, díky kterým mohou jejich děti žít výrazně lepší život. Přesto je často pojišťovny nehradí.

"Díky naší spolupráci s nadací Pro dětský smích mohou návštěvníci plesu pomoci rodinám obtížnou situaci usnadnit. Dobročinnost je krom špičkového zážitku bez kompromisů pro hosty základem Plesu jako Brno," uvedl jeden z pořadatelů Plesu jako Brno Tomáš Pakosta.

Vloni se dražila série pěti grafik Jiřího Lamela, poté obraz Karla Buriana, prsten ze čtrnáctikarátového bílého zlata, luxusní postel z přírodních materiálů a plastika z unikátního mramoru. Co bude k vydražení v roce 2018, pořadatelé brzy odtajní. Návštěvníci ovšem tradičně bývají štědří. Jen při akci ročníku 2017 dražba vynesla milion korun. Jestli bude rekord i tentokrát překonán, bude jasné už 27. ledna 2018 v brněnské Fait Gallery.

VOJTÍK
U Vojtíka se krátce po narození projevilo závažné onemocnění mozku. Kvůli vzácnému Ohtaharovu syndromu dnes desetiletý klučina nechodí ani nemluví. Je tak zcela závislý na pomoci ostatních. Vojtíkova nejbližší rodina se pod vlivem tak těžké životní zkoušky rozpadla, na nelehkou péči o synka zůstala sama jeho maminka, která se všemi silami snaží mu zajistit nejen bezpečí domova, ale také terapie, které mu pomáhají, a aktivity, které má rád. Oba se rozhodně nevzdávají. Společně absolvují několikrát ročně rehabilitační pobyty i všemožné terapie.

Když se dozvědí, že Vojtíkovi některá z kompenzačních pomůcek může usnadnit pohyb, komunikaci a přiblížit mu svět vrstevníků, neváhají ji pořídit. Zdaleka ne vše ovšem zaplatí zdravotní pojišťovna a pro matku samoživitelku jsou pomůcky jen velmi těžko dostupné.

NICOLAS
Nebýt komplikací při porodu mohl být dnes Nicolas naprosto zdravé čtyřleté dítě. Místo toho už od chvíle, kdy je na světě, prochází operacemi a vyšetřeními. Odstartovalo je zjištění pediatra, který si při prohlídce všiml, že Nicolasovi roste obvod hlavičky rychleji, než by měl. Diagnóz nakonec lékaři vyjmenovali několik – Dandy walker syndrom, sekundární epilepsie, obstručkní poshem, hydrocefalus. Názvy chorob obsahují spoustu cizích slov. Důsledek je ale prostý a zároveň nemilosrdný. Nicolas se sám bez opory nepostaví na nohy a potřebuje nákladnou léčbu.

NORA
Nora je nejstarší ze tří sourozenců. Má je ráda, i když někdy na ně nemá náladu, a to jim umí dát důrazně najevo. Norinka svou libost vyjadřuje broukáním a nelibost pláčem, vztekáním. Převážně je ale veselá a ráda si vykládá. Má ráda zpívání, králíky z klobouku a v televizi program ART. Nora nedávno oslavila dvanácté narozeniny, péči ale potřebuje jako půlroční mininko. Potkala ji totiž těžká posthipoxická encefalomalacie.

Rodiče tak Noru krmí, nabízí jí hry, přenášejí, přebalují, to vše často v noci. Ať už cestuje do školy, na výlety nebo jí, neobejde se bez polohovacího vozíku. Po delším sezení totiž potřebuje změnu polohy zad, odlehčení sedu. Z toho vozíku, který používá, ale bohužel už vyrostla. Nový pojišťovna ovšem zamítla bez nároku na odvolání. Přijde na zhruba 70 tisíc korun

ROMAN
Do svých dvanácti let byl Roman zdravý sportovec, který volný čas trávil na kolečkových bruslích a na kole. Chodil do páté třídy, škola ho bavila, učil se dobře. Nejraději ze všeho ale hrál fotbal. V březnu 2017 začal mít ale Roman velký problém se psaním. Magnetická rezonance odhalila nádor ve třetí mozkové komoře. Následovala operace, chemoterapie, další operace a radioterapie. Roman zůstal s jednou polovinou těla ochrnutou. Bojuje dál. Učí se psát levou rukou. Kvůli pooperační amnézii školu opakuje od první třídy, učí se vše od začátku. A zase by rád sportoval.

S rodiči objevili lehokolo, jehož cena se ale šplhá k 80 tisícům korun. Když si ho vyzkoušel, jeho radost byla neskutečná. Peněz ale není nazbyt. Rodina potřebuje i polohovací lůžko či bezbariérové úpravy domu.

DANČA
Když byly dnes čtrnáctileté Danči tři roky, odehrávala se u nich doma zabíjačka. Malá Danuška si hrála na dvoře. V tom se k ní rozběhl sousedův pes. Malá dívka se polekala, začala mu utíkat a narazila do kotle se zabijačkovou polévkou, který se na ni převrhl. Skončila s popáleninami třetího stupně na celých šedesáti procentech těla. Trvalé následky v podobě jizev má Danča dodnes. Rok co rok proto musí podstupovat další rekonstrukční operace. Ty sice platí zdravotní pojišťovna. Na krémy na jizvy, několik sad kompresních oblečků, silikonové gely, laserové terapie či cesty na kontrolní vyšetření na kliniku popálenin vzdálenou přes sto kilometrů od domova už ale musí rodina desítky tisíc korun měsíčně střádat sama.

AMÁLKA
Lékaři rodičům tvrdili, že se jim narodí zdravá holčička. Na porodním sále ale následoval šok. Amálka na svět přišla v zelenofialovém "obalu". S těžkou vrozenou vadou kůže, která se nazývá ichtyóza. Jako jediná v Česku má holčička nejhorší typ choroby zvaný Harlekýn a lékaři si na začátku vůbec nebyli jistí, zda přežije. Amálce její kůže neustále praská, každý pohyb holčičce může způsobit velikou bolest. Přesto si tříletá holčička sama nosí ty správné krémy a dovede požádat o namazání míst, které ji na tělíčku bolí. Potíže, se kterými bojuje, jsou přitom těžko představitelné i pro dospělé. Kvůli nemoci si špatně udrží tělesnou teplotu a prakticky nemá oční víčka, takže je potřeba jí prakticky neustále očka zvlhčovat umělými slzami. Stále jí hrozí dehydratace i infekce. Pojišťovna přitom na léčbu malé holčičky nepřispívá. Nevejde se do tabulek

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli a kolegy

Další články

© 2024 Ples jako Brno.
Chráněno službou reCAPTCHA dle Google zásad ochrany osobních údajů a smluvních podmínek.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram